Humektany i emolienty - czyli jak nawilżać po kuracjach kwasowo-retinoidowych

października 16, 2012

emolienty humektany

Emolienty
i humektany to w praktyce nic innego jak nawilżacze. Przy kuracjach kwasami lub/i retinoidami należy zawsze pamiętać o zapewnieniu skórze odpowiedniego nawilżenia. Mówimy tutaj zarówno o twarzy, szyi, dekolcie jak i o całym ciele (jeśli złuszczamy peelingami chemicznymi). Ale również jeśli mamy z natury suchą skórę, również należy pomyśleć o dobrym nawilżaczu. Nie jest jednak prostym zadaniem znalezienie kremu/balsamu nawilżającego z którego będziemy 100% zadowolone. Z balsamami, mleczkami i masłami do ciała jest trochę łatwiej, ale krem do twarzy może sprawiać kłopoty. Głównie z powodu zapychających składników takich kremów. Nie każda cera toleruje np.parafinę (moja przykładowo buntuje się zawsze i wysypuje). Osobiście zalecam unikanie kremów z właśnie tym składnikiem, tak samo z silikonami, chyba że naprawdę skóra waszej twarzy jest odporna na wszystko ;)

HUMEKTANY
Przyciągają wilgoć lub/i wiążą wodę, utrzymuje odpowiedni stopień wilgotności skóry.

Kwas hialuronowy
Mocznik
Gliceryna
Miód
Mleczko pszczele
Hydromanil
D-pantenol
Aloes

EMOLIENTY
Z zewnątrz tworzą tłusty film ochronny dzięki któremu hamują odparowywanie wody z powierzchni skóry. Zmiękczają i wygładzają.

Silikony - unikamy
Parafina - unikamy
Lanolina
Gliceryna

Oleje (np. jojoba, arganowy, migdałowy, macadamia)
Masło shea
Masło kakaowe
Biolipidy

Dobrą zasadą jest nakładanie najpierw humektanu który naprawdę nawilży skórę, a na niego emolientu, który nie pozwoli wilgoci wyparować. Np. nakładamy żel hialuronowy a na niego np. olej. Możemy również szukać kremu który łączy w sobie te dwa składniki.


Tak samo jak w przypadku kwasów, możemy powyższe substancje stosować jako półprodukty, łącząc je ze sobą według własnych potrzeb lub szukać sumiennie produktów z dobrym składem.

Lista produktów nawilżających do stosowania podczas kuracji kwasowo-retinoidowych TUTAJ

Jeśli przeoczyłam jakiś emolient lub humektan to bardzo proszę o informację.

Zobacz również:

0 komentarze

Jeśli chcesz zapytać o coś związanego z poruszaną na blogu tematyką, czekam na Twoje pytanie w komentarzach. Na pewno odpowiem.