Proteiny, humektany i emolienty dla włosów. Jak je łączyć by uzyskać optymalne efekty?

lutego 20, 2015


Podobnie jak nasz organizm potrzebuje urozmaiconej diety złożonej z białka, węglowodanów i tłuszczy, podobnie nasze włosy potrzebują różnych składników  które sprawia że będą zdrowe i piękne. Takimi składnikami dla włosów są humektany, emolienty i proteiny.


Nie będę się rozpisywać o ich właściwościach, ponieważ wszystko można znaleźć na blogach. Chciałabym jednak zaznaczyć jak ważne było dla mnie odkrycie tej wiedzy. Rozumiem, że czytając ten post wiesz doskonale ze pierwszym krokiem do świetnych włosów jest pokochanie ich takimi jakie są naprawdę. Nie po stylizacji, suszeniu na szczotce, prostowaniu, ale po pozostawieniu ich samym sobie zaraz po myciu. Wiem, ze dla wielu z was jest to niewyobrażalne, ale pewnie dlatego że jesteście dopiero na początku swojej walki o zdrowe włosy, lub po prostu nie macie wystarczającej wiedzy w tym temacie. Pamiętacie swoje włosy z dzieciństwa? Takie powinny być dzisiaj. Jak to zrobić? No niestety jeśli były maltretowane przez lata, będzie trzeba troszkę poczekać na efekt docelowy. Ale naprawdę warto. Wiem co pisze, bo sama to przechodziłam.

Po pierwsze odstawiamy suszarki, lokówki, prostownice.
Po drugie odstawiamy odżywki z silikonami ( nie będę pisać dlaczego, ponieważ informacji na ten temat pełno jest w sieci) i szampony z SLS (z wyjątkiem sytuacji, kiedy chcemy dogłębnie włosy oczyścić).
Po trzecie odżywki i maski dobieramy według potrzeb naszych włosów. Możemy się kierować podziałem na włosy niskoporowate, wysokoporowate itd. ale możemy też po prostu zapewnić swoim „kudlom” dobrą dietę w postaci intuicyjnego dobrania odpowiednich składników w produktach pielęgnacyjnych.
Należy testować i obserwować efekty tych eksperymentów.

HUMEKTANY
Praktycznie każde włosy potrzebują nawilżenia, które mogą im dać humektany.  Szukamy wiec odżywek które w swoim składzie zawierają aloes, mód, d-panthenol.  Należy jednak pamiętać,  że aby zatrzymać nawilżenie które nam dają, muszą zostać użyte wraz z emolientami.

EMOLIENTY
O ten skladnik w odżywkach nie jest trudno. Wystarczy spojrzeć na skład by bez problemu znaleźć np. Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol czy Isopropyl Palmitate.

W tym miejscu należy również wspomnieć o jakże popularnym olejowaniu włosów. Nie wyobrażam sobie już funkcjonowania bez tego zabiegu przed każdym myciem włosów. Zdecydowanie należy testować oleje i obserwować co dzieje się z naszymi puklami. Ja nie kieruje się podziałami na oleje nasycone czy nienasycone. Sprawdzam po prostu czy coś daje dobry efekt czy nie.

Tak więc szukamy odżywek nawilżających które posiadają w swoim składzie zarówno humektany jak i emolienty, lub stosujemy dwie naraz – najpierw humektanową, następnie emolientową.

PROTEINY
No właśnie. Kiedy proteiny?
Metoda prób i błędów odkryłam że proteinki moim włosom bardzo służą jeśli są nakładane jako pierwsze w kolejności. Czyli przed humektanami i emolientami. Ale to nie wszystko. Bo proteina proteinie nierówna. Najbardziej popularne to: jedwab, keratyna, kolagen, proteiny pszenicy, proteiny mleczne. Zanim stwierdzicie, że wasze włosy nie lubią się z proteinami, przetestujcie wszystkie po kolei. Ja już wiem, że moje włosy kochają proteiny jedwabiu, wiec kupując odżywki proteinowe wybieram tylko te. Unikam natomiast protein pszenicznych.

Tak więc podsumowując, polecam wszystkim stosowanie tej prostej zasady i kolejności:  Proteiny + humektany + emolienty. Sprawdzajmy co zawierają nasze odzywki i maski by móc łączyć je w odpowiedni sposób.

PS. Pamiętajmy o podcinaniu końcówek jeśli są rozdwojone lub zniszczone. polecam znaleźć fryzjerkę, która rozumie, co to jeden centymetr :) Nie zapominajmy również że walka o piękne włosy zaczyna się od wewnątrz - Zdrowe włosy - od cebulek należy zacząć

Zobacz również:

0 komentarze

Jeśli chcesz zapytać o coś związanego z poruszaną na blogu tematyką, czekam na Twoje pytanie w komentarzach. Na pewno odpowiem.