Jaka witamina C jest najlepsza?

by - sierpnia 29, 2016


Nawiązując do podstawowych informacji dot. pielęgnacji anty-aging, dzisiaj trochę więcej na temat witaminy C stosowanej na twarz, szyję i dekolt. Na rynku mamy ogromny wybór ser i kremów z tym składnikiem aktywnym. Jeśli czytamy składy i zapewnienia (w które czasem nie warto wierzyć) producentów, zauważymy że kosmetyk kosmetykowi nierówny i że w tych produktach antyoksydacyjnych nie występuje zawsze ta sama postać witaminy. Jaka witamina C jest więc najlepsza?

Rodzaje witaminy C w kosmetykach antyoksydacyjnych:

Formy stabilne:
Ascorbic Acid lub L-Ascorbic Acid
Najbardziej znana i rozpowszechnia forma witaminy C. Również najskuteczniejsza. Rozpuszczalna w wodzie. Rozświetla i poprawia koloryt skóry. Może powodować podrażnienie, a nawet złuszczenie przy cerach delikatnych i wrażliwych. Odpowiedzialne są za to jej kwasowość i niskie pH. Niestety w kontakcie z wodą ta forma staje się niestabilna i wrażliwa na utlenianie.
Ascorbyl Palmitate (Palmitynian Askorbylu)
Ester kwasu palmitynowego i kwasu askorbinowego. Rozpuszczalna w tłuszczach. Forma stabilniejsza od powyższych. Zwykle obecny jest w kosmetykach w bardzo niskich i nieskutecznych stężeniach, natomiast w wyższych może powodować uszkodzenia skóry w kontakcie z promieniami UV (oczywiście stosujemy filtry, więc nie powinno to być problemem). W związku z tym nie stymuluje kolagenu i nie zapewnia takich efektów jak powyższe formy.
Ethyl Ascorbic Acid (3-0-Ethyl Ascorbic Acid)
Forma witaminy C o bardzo wysokiej stabilności, rozpuszczalna w wodzie, dająca szybkie, wyraźne i trwalsze efekty. Posiada bardzo dobre właściwości rozjaśniające i rozświetlające.


Formy stabilne/pochodne witaminy C:
( Muszą przekształcić się w skórze do aktywnej postaci witaminy C, dlatego są mniej skuteczne )

Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)Pochodna witaminy C. Ester fosforowy kwasu askorbinowego. Należy do lżejszych form witaminy C, delikatna nawet dla cer wrażliwych. Niestety jej minusem jest utrudnione przenikanie przez naskórek i mało inwazyjne działanie przeciwstarzeniowe.
Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP)
Pochodna witaminy C. Sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowego. Tą formę witaminy można spokojnie stosować w bardzo wysokich stężeniach ( i tylko takie przyniosą wymierne korzyści) ponieważ nie powoduje ona podrażnień nawet wrażliwej skóry. Ta postac ma dodatkowo właściwości antybakteryjne. 
Tetrahexyldecyl Ascorbate
(
Tetraizopalmitynian askorbylu)
Stabilna pochodna witaminy C. Ma postać olejową, rozpuszczalna w tłuszczach. Jest to bardzo skuteczna i najdroższa pochodna witaminy C. Będzie idealna dla skóry wrażliwej, które nie tolerują kwasu askorbinowego. Może być stosowana nawet w małych stężeniach.



Formy niestabilne/nieskuteczne:
Ascorbyl Glucoside – Jest wytwarzany z wit C. Podobno wnika głębiej w naskórek niż inne formy, ale jest to składnik o niepotwierdzonej skuteczności działania.
Calcium Ascorbate  - Sól wapniowa kwasu askorbinowego. Bardzo nietrwała po rozpuszczeniu w wodzie.
Sodium Ascorbate – Sól sodowa kwasu askorbinowego. Bardzo nietrwała po rozpuszczeniu w wodzie.


Podsumowując:

1. W kosmetykach szukajmy: Ascorbic Acid i L-Ascorbic Acid Jeśli nie tolerujemy tych form to: MAP i SAP
2. Wskazane jest stosowanie witamy C razem z witaminą E. Te dwie witaminy działają synergistycznie, czyli wzmacniają swoje działanie.Warto więc szukać produktów z obiema tymi witaminami.
3. Dużo skuteczniej jest stosować witaminę C na dzień niż na noc.
4. Aby zachować właściwości witaminy C jak najdłużej, przechowujmy ją w ciemnym miejscu i ciemnym szkle ( w takim powinna być sprzedawana).
5. Szukajmy wit.C w nanosomach lub liposomach, dzięki temu witamina C zyskuje większa stabilność i lepiej wnika do skóry.

 

Dlaczego stosować witaminę C?

Dlatego, że:
1. Jest to przede wszystkim antyoksydant, czyli pomaga zwalczać wolne rodniki przyczyniające sie do powolnego, ale widocznego starzenia się skóry.
2. Wspomaga ochronę przeciwsłoneczną

3. Stymuluje produkcję kolagenu i ceramidów w skórze
4. Wpływa na elastyczność skóry i drobne zmarszczki

Gdzie kupić witaminę C?

Możemy wybrać dwie drogi. Samemu przygotować sobie serum z witaminą C kupując odpowiednie półprodukty do jej przygotowania. Tutaj z pomocą przychodzi Biochemia Urody lub Zrób Sobie Krem.
Jest to zdecydowanie tania opcja, która wymaga od nas jednak niewielkich umiejętności i dobrych chęci.
Możemy również sięgnąć po prostu po gotowe kosmetyki z tą substancją aktywną.

Listę produktów z produktami zawierającymi witaminę C znajdziecie > TUTAJ

Jeśli nadal nie wiesz jakiej formy witaminy C szukać w serach i kremach, najlepszym rozwiązaniem będzie testowanie ich na własnej skórze i śledzenie efektów.

You May Also Like

2 komentarzy

  1. Witam, co może oznaczać lekkie brązowienie/zażółcenie skóry po serum z wit c? Miałam 2 różne sera i tak samo było. Moje aktualne ma w sobie kwas askorbinowy i 3-O ethyl.. Drugie pytanie dotyczy czy kwas askorbinowy drobno zmielony (jak puder) i zmieszany z kremem bezpośrednio przed aplikacją będzie działać? Nie mam pojęcia ile będzie miało to ph, a pisałaś że przy askorbinowym ph jest ważne. Proszę o pomoc i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy jest to permanentna zmiana koloru skóry, czy tylko podczas noszenia serum? Być może serum się szybko utlenia na skórze? Czy podczas noszenia na skórze wyczuwalny jest specyficzny zapach utleniania się witaminy C? Z jakim kremem serum jest stosowane, czy jest zabezpieczone filtrem? Czy produkt w opakowaniu jest przeźroczysty, żółtawy czy może pomarańczowy brązowawy? Jeśli nie jest przejrzysty to znaczy że jest już utleniony.

    Jeśli chodzi o stosowanie witaminy C w proszku i mieszanie jej z kremem lub rozcieńczanie w formie toniku to po pierwsze problem z ph, po drugie ze stabilnością, po trzecie ze stężeniem. Musiałabyś znaleźć najlepszą formułę metodą prób i błędów. Można obniżyć ph takiej mieszanki za pomocą np. kwasu mlekowego + papierek lakmusowy.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli chcesz zapytać o coś związanego z poruszaną na blogu tematyką, czekam na Twoje pytanie w komentarzach. Na pewno odpowiem.