Jaka witamina C jest najlepsza?

sierpnia 29, 2016


Nawiązując do podstawowych informacji dot. pielęgnacji anty-aging, dzisiaj trochę więcej na temat witaminy C stosowanej na twarz, szyję i dekolt. Na rynku mamy ogromny wybór ser i kremów z tym składnikiem aktywnym. Jeśli czytamy składy i zapewnienia (w które czasem nie warto wierzyć) producentów, zauważymy że kosmetyk kosmetykowi nierówny i że w tych produktach antyoksydacyjnych nie występuje zawsze ta sama postać witaminy. Jaka witamina C jest więc najlepsza?

Rodzaje witaminy C w kosmetykach antyoksydacyjnych:

Formy stabilne:
Ascorbic Acid lub L-Ascorbic Acid
Najbardziej znana i rozpowszechnia forma witaminy C. Również najskuteczniejsza. Rozpuszczalna w wodzie. Rozświetla i poprawia koloryt skóry. Może powodować podrażnienie, a nawet złuszczenie przy cerach delikatnych i wrażliwych. Odpowiedzialne są za to jej kwasowość i niskie pH. Niestety w kontakcie z wodą ta forma staje się niestabilna i wrażliwa na utlenianie.
Ascorbyl Palmitate (Palmitynian Askorbylu)
Ester kwasu palmitynowego i kwasu askorbinowego. Rozpuszczalna w tłuszczach. Forma stabilniejsza od powyższych. Zwykle obecny jest w kosmetykach w bardzo niskich i nieskutecznych stężeniach, natomiast w wyższych może powodować uszkodzenia skóry w kontakcie z promieniami UV (oczywiście stosujemy filtry, więc nie powinno to być problemem). W związku z tym nie stymuluje kolagenu i nie zapewnia takich efektów jak powyższe formy.
Ethyl Ascorbic Acid (3-0-Ethyl Ascorbic Acid)
Forma witaminy C o bardzo wysokiej stabilności, rozpuszczalna w wodzie, dająca szybkie, wyraźne i trwalsze efekty. Posiada bardzo dobre właściwości rozjaśniające i rozświetlające.


Formy stabilne/pochodne witaminy C:
( Muszą przekształcić się w skórze do aktywnej postaci witaminy C, dlatego są mniej skuteczne )

Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)Pochodna witaminy C. Ester fosforowy kwasu askorbinowego. Należy do lżejszych form witaminy C, delikatna nawet dla cer wrażliwych. Niestety jej minusem jest utrudnione przenikanie przez naskórek i mało inwazyjne działanie przeciwstarzeniowe.
Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP)
Pochodna witaminy C. Sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowego. Tą formę witaminy można spokojnie stosować w bardzo wysokich stężeniach ( i tylko takie przyniosą wymierne korzyści) ponieważ nie powoduje ona podrażnień nawet wrażliwej skóry. Ta postac ma dodatkowo właściwości antybakteryjne. 
Tetrahexyldecyl Ascorbate
(
Tetraizopalmitynian askorbylu)
Stabilna pochodna witaminy C. Ma postać olejową, rozpuszczalna w tłuszczach. Jest to bardzo skuteczna i najdroższa pochodna witaminy C. Będzie idealna dla skóry wrażliwej, które nie tolerują kwasu askorbinowego. Może być stosowana nawet w małych stężeniach.Formy niestabilne/nieskuteczne:
Ascorbyl Glucoside – Jest wytwarzany z wit C. Podobno wnika głębiej w naskórek niż inne formy, ale jest to składnik o niepotwierdzonej skuteczności działania.
Calcium Ascorbate  - Sól wapniowa kwasu askorbinowego. Bardzo nietrwała po rozpuszczeniu w wodzie.
Sodium Ascorbate – Sól sodowa kwasu askorbinowego. Bardzo nietrwała po rozpuszczeniu w wodzie.


Podsumowując:

1. W kosmetykach szukajmy: Ascorbic Acid i L-Ascorbic Acid Jeśli nie tolerujemy tych form to: MAP i SAP
2. Wskazane jest stosowanie witamy C razem z witaminą E. Te dwie witaminy działają synergistycznie, czyli wzmacniają swoje działanie.Warto więc szukać produktów z obiema tymi witaminami.
3. Dużo skuteczniej jest stosować witaminę C na dzień niż na noc.
4. Aby zachować właściwości witaminy C jak najdłużej, przechowujmy ją w ciemnym miejscu i ciemnym szkle ( w takim powinna być sprzedawana).
5. Szukajmy wit.C w nanosomach lub liposomach, dzięki temu witamina C zyskuje większa stabilność i lepiej wnika do skóry.

 

Dlaczego stosować witaminę C?

Dlatego, że:
1. Jest to przede wszystkim antyoksydant, czyli pomaga zwalczać wolne rodniki przyczyniające sie do powolnego, ale widocznego starzenia się skóry.
2. Wspomaga ochronę przeciwsłoneczną

3. Stymuluje produkcję kolagenu i ceramidów w skórze
4. Wpływa na elastyczność skóry i drobne zmarszczki

Gdzie kupić witaminę C?

Możemy wybrać dwie drogi. Samemu przygotować sobie serum z witaminą C kupując odpowiednie półprodukty do jej przygotowania. Tutaj z pomocą przychodzi Biochemia Urody lub Zrób Sobie Krem.
Jest to zdecydowanie tania opcja, która wymaga od nas jednak niewielkich umiejętności i dobrych chęci.
Możemy również sięgnąć po prostu po gotowe kosmetyki z tą substancją aktywną.

Listę produktów z produktami zawierającymi witaminę C znajdziecie > TUTAJ

Jeśli nadal nie wiesz jakiej formy witaminy C szukać w serach i kremach, najlepszym rozwiązaniem będzie testowanie ich na własnej skórze i śledzenie efektów.

Zobacz również:

0 komentarze

Jeśli chcesz zapytać o coś związanego z poruszaną na blogu tematyką, czekam na Twoje pytanie w komentarzach. Na pewno odpowiem.