Od czego zacząć? Zdrowie to podstawa

sierpnia 25, 2012


Jeśli chcemy od czegoś zacząć, to zacznijmy od zdrowia. W natłoku informacji o tym, jak mieć piękne włosy, cerę i ciało zapominamy o najważniejszym. Jeśli nasz organizm jest chory, nigdy nie osiągniemy zamierzonego celu.Wiem co mówię, ponieważ jestem tego najlepszym przykładem. Bardzo długo zmagałam się z silnie wypadającymi włosami i nadwagą, dopóki nie zrobiłam odpowiednich badań i nie zaczęłam leczyć nieszczęsnej niedoczynności tarczycy. Ale to tylko mały przykład tego, jak nasz organizm daje znać, że coś jest nie w porządku.

Naprawdę wiele kobiet zapomina o wizytach u lekarzy i profilaktyce. W moim otoczeniu znam przynajmniej dwie, które lekarza odwiedziłyby tylko w nagłym przypadku, kiedy czasem jest już o wiele za późno. Nie chodzi o to by wysiadywać w kolejkach w przychodni kilka dni w tygodniu, chodzi o to by się zainteresować co się z nami dzieje. Jeśli my się nie zainteresujemy, nikt tego za nas nie zrobi.

Pomijając wszystkie poważne, czasem wrodzone choroby, są takie badania, o których trzeba pamiętać. Jakiś czas temu znalazłam taki oto kalendarz. Jak widać, są to naprawdę podstawowe badania, na które każda z nas powinna znaleźć czas.

MORFOLOGIA
Jest badaniem pozwalającym zdiagnozować wiele chorób. Wartości poniżej i powyżej normy pozwalają wykryć, ze coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie.

CUKIER (GLUKOZA)
Pozwala na wykrycie cukrzycy.

CHOLESTEROL
Jego nadmiar może grozić zawałem serca. Należy pamiętać żeby pilnować wysokiego poziomu dobrego cholesterolu, który zapobiega odkładaniu się nadmiaru tłuszczu na ścianach naczyń krwionośnych. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie ma wysoki poziom złego cholesterolu, tym bardziej należy pamiętać o badaniu.

TSH
Pozwala wykryć nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy powoduje zaburzenia metabolizmu. Możemy tyć, choruje nasza skóra, marnieją włosy.

Niektóre objawy niedoczynności:
- senność w ciągu dnia
- uczucie osłabienia, zmęczenia i zimna
- powolne ruchy
- szorstka barwa głosu
- przybieranie na wadze mimo mniejszego apetytu ( próby odchudzania nie przynoszą rezultatów)
- sucha skóra
- rzadkie, suche i matowe włosy - często wypadające.

Niektóre objawy nadczynności:
- spadek wagi, ale równocześnie wielki apetyt.
- nadmierna potliwość
- wieczne rozdrażnienie, nerwowość
- drżenie rąk
- łamliwe, brzydkie paznokcie

CIŚNIENIE KRWI z rozmazem i OB
Zarówno bardzo niskie jak i wysokie ciśnienie jest wskazaniem do leczenia. Przy niskim czasami nie wystarczy mała czarna lub łyk mocnego alkoholu. Jeśli zdarza Ci się omdlewać lub masz zawroty głowy - to najwyższa pora udać się do lekarza. Przy nieleczonym nadciśnieniu tętniczym prosta droga do wylewu lub zawału.

BADANIE MOCZU
Równie dużo o naszym zdrowiu co morfologia, mówi nam badanie moczu. Substancje które wydzielamy z moczem pozwalają określić podłoże wielu chorób. Badanie to szczególnie przydatne w chorobach układu moczowego i nerek.

CYTOLOGIA
No i jesteśmy przy jednym z najważniejszych badań, o których powinny pamiętać kobiety. Badanie to pozwala wykryć ewentualne wczesne zmiany nowotworowe, nadżerki, infekcje grzybiczne, bakteryjne. Wykonujmy to badanie nie tylko kiedy boli, swędzi i piecze.

USG SUTKÓW
Nie tylko sutków. USG piersi! W późniejszym czasie również MAMMOGRAFIA. Nie oszukujmy się, nie każda z nas pamięta o regularnym samobadaniu piersi. ot, jak nam się przypomni pod prysznicem, w wannie lub przed lustrem. Ale zazwyczaj wykonujemy kilka ruchów i albo szybko stwierdzamy że wszystko OK, albo panikujemy z każdą wyczuwalną nierównością. Taka nierówność to niekoniecznie guz (np. mastiopatia - spowodowana brakiem równowagi hormonalnej) ale każdą należy sprawdzić. USG piersi da nam pewność że wszystko jest w porządku z tak ważną dla nas kobiet częścią ciała :)

USG GINEKOLOGICZNE
Tego badania nie ma w powyższej tabeli, ale ja zawsze je wykonuje podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.
Pozwala ono na sprawdzenie budowy pochwy, jajników. Wykrycie np. torbieli.

USG JAMY BRZUSZNEJ
Pozwala na wykrycie raka żołądka i zbadanie narządów znajdujących się w okolicach brzucha takich jak śledziona, wątroba, nerki.

EKG
Pozwala na zdiagnozowanie ewentualnych chorób serca.Warto je zrobić raz na kilka lat, nawet jeśli wydaje się nam, ze wszystko jest w porządku. Szczególnie jeśli żyjemy w dużym stresie.Badanie wykryje ewentualne zburzenia oraz nieprawidłowości w pracy serca.

RTG KLATKI PIERSIOWEJ
Jeśli palisz papierosy ( choć moim skromnym zdaniem jedynym dobrym rozwiązaniem jest rzucić - naprawdę można ) nie możesz zapomnieć o tym badaniu. Dzięki rentgenowi rozpoznamy ewentualne zapalenie płuc, gruźlicę lub guza płuc.

BADANIE OKULISTYCZNE
Jeśli posiadasz wadę wzroku to zapewne doskonale wiesz jak ważne są wizyty u okulisty. Szczególnie jeśli niestety wzrok się z czasem pogarsza. Jeśli nie wykryto u Ciebie wady, a zaczynasz gorzej widzieć w nocy, lub nie możesz odczytać wszystkich liter oglądając tv lub czytając książkę, to pora zbadać wzrok. Nie zapominajmy również podczas każdej wizyty o badaniu dna oka, które pozwala wykryć np. wady siatkówki.

W tabeli brakuje jeszcze informacji o takich badaniach jak:

BADANIE DENTYSTYCZNE
Każda z nas wie, jak ważną rolę w naszym wyglądzie odgrywają zęby. Zdrowe, proste i białe zęby.
Więcej na ten temat napiszę w innym poście.

BADANIE SŁUCHU
Jeśli łapiesz się na tym, ze prosisz o powtórzenie zadanego prze kogoś pytania lub o pogłośnienie radia, kiedy wszyscy inni dobrze słyszą, to znak że potrzebna jest kontrola słuchu. Warto też również profilaktycznie sprawdzić u laryngologa, czy mamy czyste, niezawoskowane uszy :)

Naprawdę polecam wygospodarować kilka dni w roku, aby zadbać o swoje zdrowie. Prosić lekarzy rodzinnych o skierowania ( nie na wszystkie badania  na raz :)) albo zamiast kupować kolejny kosmetyk, zrobić badania prywatnie.

Zobacz również:

0 komentarze

Jeśli chcesz zapytać o coś związanego z poruszaną na blogu tematyką, czekam na Twoje pytanie w komentarzach. Na pewno odpowiem.